fbpx
logo

Welcome to Wellspring

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Working Hours
Monday - Friday 09:00AM - 17:00PM
Saturday - Sunday CLOSED
From Our Gallery
Top

Hamilelikte Beslenme – 3 – Hamileliğin 3-6 Aylarında Beslenme

Diyetisyen  / Anne ve Beslenme  / Hamilelikte Beslenme – 3 – Hamileliğin 3-6 Aylarında Beslenme
gebelikte beslenme

Hamilelikte Beslenme – 3 – Hamileliğin 3-6 Aylarında Beslenme

Gebelikte Beslenme – 3

Gebelikte beslenme serimin 3. yazısına başlarken, 3-6. aylar arasında beslenme nasıl olmalıdır, nelere dikkat edilmelidir, kilo kazanımı ne olmalıdır gibi sorulara bu yazıda cevap bulacağız.

Evet, gebeliğin ilk trimesteri bitti ve ikinci 3 aylık döneme başlamış bulunmaktayız.

İlk 3 aylık dönemden farklı olarak artık besin öğeleri ihtiyacında ve enerji alımında artış olacaktır.

Gebelikte beslenme isteğinde ikinci 3 aylık döneminde ve sonrasında iştahta normale göre hafif bir artış olabilir.

  1. Kilo kazanımı:

İlk 3 aylık dönemde 1-1.5 kilo veya hiç kilo alınmasa da olur demiştik. Bu dönemle birlikte haftada ortalama 0,5 kg ağırlık kazanımı gereklidir. Gebeliğin 38 hafta sürdüğünü ilk 12 hafta 1 kilo aldığımızı düşünecek olursak gebelik sonunda alınan kilo 13+1= 14 kilogram kadardır. Normal kilolu anne adaylarının gebelik sonunda 11-14 kg arası alması idealdir.

  1. Enerji İhtiyacı:

Bu 3 aylık dönemde enerji ihtiyacı  ortalama 350 kalori artmaktadır. Artan enerji ihtiyacını uygun bir şekilde karşılamak bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Artmış enerji ihtiyacını karşılamak karbonhidrat, protein ve yağların uygun kombinasyonlarıyla olmalıdır. Sadece enerji artımı sağlamak adına şekerli besinlerin tüketimini arttırmak, aşırı yağlı yemek, poğaça, börek aşırı tüketimi gibi hatalar yapılmamalıdır. Gebelikte beslenme ve artmış enerji ihtiyacını karşılamak elzemdir.

  1. Protein İhtiyacı:

Bu dönemde protein ihtiyacında yüzde 30’luk bir artış olmaktadır. Anne adayı kendi dokularını korumak ve bebeğin doku sentezini sağlamak için günlük diyetine ek 20 gr protein eklemelidir.

Proteinin iyi kaliteli proteinden sağlanması önemlidir. En kaliteli protein anne sütünden sonra yumurtadır ve %90 biyoyararlılığı vardır. Gebelikte beslenme en önemli konularından biri de protein ihtiyacını doğru kaynaklardan karşılamaktır.  Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ikincil kaliteli proteinlerdir, daha sonra da kurubaklagiller gelir. Diyetimizde bunlara yer vermek önemlidir.

  1. Demir

Demir birikiminin önemli bir bölümü gebeliğin 20. Haftasında gerçekleşir.  Anne ve bebeğin demir ihtiyacının en yüksek olduğu dönem budur.

  1. Kalsiyum, folik asit, doymamış yağ asitleri gerekliliği önemini kaybetmeden devam eder unutmayalım.

 

Hamileliğin ilk 3 ayında beslenme nasıl olmalıdır yazıma dönmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Anonim
Diyetisyen

Şişli diyetisyen hizmeti veren Diyetisyen ile yasaksız pozitif diyet anlayışına hazır mıyız? Randevu için:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Call Now ButtonHemen ARA
WhatsApp WhatsApp